طراحی سرویس بهداشتی

 

سرویس های بهداشتی از مهمترین بخش های یک طراحی به حساب می آیند که متاسفانه در کشور ما طراحی و توجه به آنها نادیده گرفته می شود. در سرویس های بهداشتی ایجاد فضایی با متراژ مناسب، ایمن، عایق و با کیفیت از لزومات طراحی به حساب می آیند. مکان یابی سرویس های بهداشتی نیز از دیگر مواردی است که باید به آنها توجه شود. جاگیری این عنصر در فضاهای پرت و بدون استفاده از آفت های کاهش کیفیت فضایی آن است. یک سرویس بهداشتی مطلوب باید در عین داشتن محرمیت، دارای تهویه، نور طبیعی و دسترسی آسان باشد. ابعاد و اندازه از دیگر عوامل تاثیر گذار در کیفیت فضایی و القای احساس امنیت و آرامش است. اما در طراحی داخلی آنچه که بیش از همه حائز اهمیت است، استفاده از متریال مناسب و در درجه بعد رنگ و بافت است. از منظر روانشناسی محیطی این سه عنصر تاثیر قابل ملاحظه ای بر استفاده کنندگان از یک سرویس بهداشتی خواهند داشت و بر احساس وادراک آنها تاثیرات به سزایی خواهند داشت. در اینجا بدون در نظر گرفتن سبک های طراحی خاطر نشان می گردد که استفاده از متریال هایی با  رنگ های لطیف و کم رمق و بافت های نرم و مهربان، کیفیت استانداردی را از نظر حسی القا خواهد کرد.

استفاده از خطوط منحنی و اجتناب از استفاده از خطوط راست گوشه از دیگر مواردی است که محیط سرویس های بهداشتی را لذت بخش تر خواهد کرد. همچنین برای استفاده از متریال هایی که دارای سختی و زبری هستند اما استفاده از آنها در سرویس بهداشتی بنا به سبک خاص طراحی غیر قابل اجتناب است، پیشنهاد می گردد که با استفاده از خطوط کرو و منحنی این زبری و خشونت متریال، به سمت نرمی و سیالیت پیش رود. به طور مثال سنگ عنصری سخت و زبر است که بعضی از سبک های طراحی استفاده از آن را در تمام ساختمان غیر قابل اجتناب می کند؛ در اینگونه موارد بهتر است برش سنگ به صورت منحنی و اشکالی که سنگ تداعی می کند، اشکال کرو و لطیفی باشد تا با توجه به خصوصیات بدیهی سنگ، موجی ایجاد توازن گردد.

در دکوراسیون سرویس های بهداشتی نیز قفسه بندی مناسب، کاربردی و همچنین رنگ های روشن توصیه می گردد. کمدها و قفسه ها نقش تعیین کننده ای در افزایش کیفیت سرویس های بهداشتی ایفا می کنند و به تمیزتر بودن و نظم آن کمک شایانی خواهند کرد.

 

کاربرد آینه ونیزی در دکوراسیون داخلی


چگونه انباری خود را به فضایی کاربردی و زیبا تبدیل کنبم؟


استفاده از جعبه های چوبی در دکوراسیون داخلی


آنچه که در مکان یابی TV ROOMمورد اهمیت است


استفاده از کاشی های دست ساز در کف استخر


طراحی کف به عنوان عنصری الهام بخش


خط سیر در طراحی رستوران


طراحی پارتیشن ها (جداکننده ها) با نگاهی متفاوت


تاثیر طراحی سقف بر فضای داخلی


فضا سازی های خاص در طراحی کافی شاپ


طراحی دکوراسیون گرم و صمیمی در نشیمن و پذیرایی


تاثیر طراحی دیوار بر کیفیت فضا


دکورهای با نشاط و پویا در طراحی فضای اداری


نقش راه پله ها به عنوان عنصری تاثیرگذار در پویایی و تحرک فضا


نکات کلیدی در طراحی اتاق خواب


چگونه اتاق کار ایده آلی داشته باشیم؟


طراحی و دکور لابی با مناسبت محرم


نکات قابل توجه در طراحی آشپزخانه


طراحی و دکور لابی با مناسبت عید نوروز


تبدیل تراس به فضایی کاربردی و متفاوت


اهمیت ایده پردازی در طراحی لابی