چگونه اتاق کار ایده آلی داشته باشیم؟

 

گاهی شرایط بعضی از مشاغل ایجاب می کند که اشخاص صاحب دفتر کار در منزل خود باشند. بعضی از این افراد به صورت پاره وقت و بعضی به صورت تمام وقت از اتاق کار خود در منزل استفاده می کنند. در این مجال، اتاق کار به سه صورت زیر تعریف می شود:

 

اتاق اداری: این نمونه از اتاق ها با توجه به نوع مشاغل، فضایی برای مطالعه، تحقیق، نگارش، مکاتبه، تماس های کاری، قرارهای حضوری، بایگانی و دیگر امور مربوطه را فراهم می سازد. دکوراسیون این اتاق، فضایی آرام بخش و ساکت را می طلبد تا افراد بتوانند در عین بودن در کنار خانواده و تعلق به خانه، آزادانه و با فراغ خاطر  به انجام امور شغلی خود بپردازند. در اتاق کار، رنگ بندی ،چیدمان، استفاده از المان های متناسب باشغل، نورپردازی، متریال و بافت از اهمیت بسیاری برخوردار است. مبلمان این نوع اتاق ها نیز باید در عین تفاوت با مبلمان های خانگی به گونه ای طراحی یا انتخاب شود که هم عملکرد مورد نظر را داشته باشد و هم فضایی متفاوت با محیط های اداری خارج ازخانه داشته باشد. برای وکلا، نویسندگان،پژوهشگران، اساتید دانشگاه، شاعران، قضات، مدیران ، پزشکان ، برنامه نویسان و بسیاری از مشاغل دیگر در نظر گرفتن اتاق کار خانگی امری اجتناب ناپذیر در دکوراسیون منزل محسوب می شود.

 

اتاق کارگاهی: اتاق کار بعضی از مشاغل مستلزم داشتن فضایی برای کار و فعالیت علمی است. نقاشان، طراحان مد و لباس، خیاط ها، هنرمندان صنایع دستی و بسیاری از مشاغل دیگر اتاق کار کارگاهی را طلب می کنند تا صاحبان این مشاغل بتوانند به راحتی به امور خود بپردازند. هرکدام از شغل ها با توجه به شرایط و ویژگی های بخصوصی که دارا هستند، طراحی دکور منحصر به فردی را ایجاب می کنند. در این نمونه از فضا ها نیز نورپردازی، احساس امنیت ذهنی، آکوستیک بودن اتاق (برای مشاغلی که دارای آلودگی صوتی هستند)، انتخاب متریال (که در عین استحکام، از زیبایی و بافت مناسب برخوردار باشند) و استفاده حداکثری از فضا از اهمیت به سزایی برخوردار است.

 

اتاق اداری-کارگاهی: این نمونه از اتاق ها مختص مشاغلی است که نیاز به هر دو نوع فضای اداری و فضای کارگاهی دارند. معماران، مهندسین برق، مهندسین عمران، شیمی دانان، فیزیک دانان، اختر شناسان و ... از جمله این مشاغل محسوب می شوند. قطعا در نظر گرفتن میز اداری در کنار فضای کارگاهی می تواند باعث ایجاد حس پویایی و حرکت در محیط شود. در صورت نیاز به فضایی آرام تر و متفاوت از محیط کارگاهی، می توان با ایجاد پارتیشن های متنوع این امر را میسر کرد که در عین ایجاد دید بصری از اتاق اداری به کارگاه، بتوان از ورود آلودگی های صوتی جلوگیری به عمل آورد.

 

کاربرد آینه ونیزی در دکوراسیون داخلی


اهمیت ایده پردازی در طراحی لابی


استفاده از جعبه های چوبی در دکوراسیون داخلی


چگونه انباری خود را به فضایی کاربردی و زیبا تبدیل کنبم؟


استفاده از کاشی های دست ساز در کف استخر


آنچه که در مکان یابی TV ROOMمورد اهمیت است


طراحی سرویس بهداشتی


طراحی کف به عنوان عنصری الهام بخش


خط سیر در طراحی رستوران


طراحی پارتیشن ها (جداکننده ها) با نگاهی متفاوت


تاثیر طراحی سقف بر فضای داخلی


فضا سازی های خاص در طراحی کافی شاپ


طراحی دکوراسیون گرم و صمیمی در نشیمن و پذیرایی


تاثیر طراحی دیوار بر کیفیت فضا


دکورهای با نشاط و پویا در طراحی فضای اداری


نقش راه پله ها به عنوان عنصری تاثیرگذار در پویایی و تحرک فضا


نکات کلیدی در طراحی اتاق خواب


نکات قابل توجه در طراحی آشپزخانه


طراحی و دکور لابی با مناسبت محرم


تبدیل تراس به فضایی کاربردی و متفاوت


طراحی و دکور لابی با مناسبت عید نوروز