کوره پخت سفال1392/10/17


سفال و سفالگری در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و شاید به همین دلیل ایرانیان تا این حد علاقمند به هنر سفالگری می باشند . امروزه شاهد آن هستیم که هنر سفالگری تا چه حد در ایران رشد کرده است وهر روز تکنیکها و آثار زیبا و متفاوت تری در گالریها و یا فروشگاهها به مردم و جامکعه هنری و هنر دوستان عرضه می گردد .
در گدشته کوره های پخت سفال به شکل سنتی و خشت و گل درست می شدند و یا حتی جهت ایجاد حرارت در کوره از سوخت چوب و یا سوختهای فسیلی استفاده می شد . هر چند این نوع کوره ها در پخت سفال حال و هوایی متفاوت ایجاد می کرد و در مخاطب احساسی نوستالژیک ایجاد می کند , ولی برای هنرمندان امروزی که در کارگاههای کوچک و یا حتی در منزل به کار و خلق آثار خود مشغول هستند , دیگر استفاده از کوره های سنتی مقدور نمی باشد چرا که هم فضای بسیاری را اشغال می کنند و هم به لحاظ ایجاد آلودگی و حرارت به شکلی عمل می کنند که شرایط کار با آنها مشکل است .
در راستای کمک به هنرمندان و هنر دوستانی که در زمینه تولید آثار هنری فعالیت می کنند و یا به نحوی تولید انبوه صنایع دستی سفالی را در اختیار دارند , و یا حتی آموزشگاههایی که به آموزش این هنر مشغول هستند , سازندگان , کوره های پخت سفالی را طراحی و ساخته اند تا نیاز همه اقشار فعال در این بخش برآورده شود .
این کوره ها بسیار سبک بوده و قابل حمل می باشند , در عین حال در ابعادی مناسب طراحی شده اند که علاوه بر بهره وری بالا فضای زیادی را نیز اشغال نمی کنند به طور مثال ارتفاع این کوره ها به شکلی است که در صورت نیاز کاربر هم امکان ایجاد طبقه در آنها وجود دارد و هم می توان اجسام بزرگ و با ارتفاع زیاد را در آنها پخت کرد . از دیگر امتیازات آن می توان به کمترین پرت حرارتی اشاره کرد که علاوه بر صرفه جویی در انرژی باعث می شود اطراف کوره حرارت زیادی نداشته و به راحتی در هر فضایی بتوان از آنها استفاده کرد .
سوخت این کوره ها از گاز شهری بوده و اتصال آن بسیار ساده می باشد . وجود ترموکوپل در مشعل این کوره ها ایمنی آن را نیز بالا برده و باعث شده تا هیچ خطری کاربر را تهدید نکند .
کوره های پخت سفال گاز سوز قابلیت بالا رفتن حرارت را تا 1200 در جه سانتیگراد دارا می باشند از این رو می توان پخت انواع لعاب را نیز در آنها انجام داد .
از آنجاییکه پخت سفال باید به آرامی صورت گیرد ترموستات تک مرحله ای بر روی این کوره ها نصب شده تا پس از اتمام کار کوره خاموش گردد و حضور دائمی کاربر بر روی کوره نیاز نباشد .
با توجه به تمامی این موارد به نظر می رسد هر سفالگری نیاز دارد تا یکی از این کوره ها در کارگاه خود داشته باشد .
کوره پخت سفال